Albraka Kültür Sanat

Richard E. Boyatzis

Richard E. Boyatzis Paylaş

Case Western Reserve Üniversitesi'ndeki Örgütsel Davranış ve Psikoloji bölümlerinde profesör ve Barcelona'da ESADE'de İnsan Kaynakları bölümünde misafir profesördür. 2005 ve 2006 yıllarında London Business School Örgütsel Davranış bölümünde de misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. Case Western'de, yönetici eğitiminden sorumlu dekan yardımcısı ve örgütsel davranış bölümünün departman başkanı olarak çalıştı. Profesör olmadan önce on bir yıl boyunca McBer and Company'nin (bir İK araştırma danışmanlığı şirketi) genel müdürlüğünü, iki yıl boyunca da Yankelovich, Skelly & White'ın (bir pazar araştırması şirketi) operasyondan sorumlu genel müdür yardımcılığını yaptı. Davranış değişikliği, liderlik, yetkinlikler ve duygusal zekâ üzerine 125'ten fazla makale yazdı.

Başlıca kitapları şunlardır: The Competent Manager, Transforming Qualitative Information ve Innovations in Professional Education: Steps on a Journey from Teaching to Learning (Scott Cowen ve David Kolb ile beraber). Yirmi yedi dilde yayımlamış ve uluslararası kapsamda en çok satanlar listesine girmiş olan Primal Leadership: Realizing the Power of Emotional Intelligence isimli kitabın Daniel Goleman ve Annie McKee ile beraber ortak yazarıdır.

Boyatzis, MIT'den havacılık ve uzay bilimleri alanında lisans derecesine ve Harvard Üniversitesi'nden sosyal psikoloji alanında yüksek lisans ve doktora derecelerine sahiptir.