Albraka Kültür Sanat

Albaraka Kültür Sanat

Kriminoloji: Suç, Suçlu ve Ceza


YAZAR: Baron Rafaele Garofalo

Yayın Tarihi: 28.09.2022

Orijinal Adı: Criminologia: studio sul delitto

ISBN: 9786257312967

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 428

Cilt Tipi: Karton Kapak

Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

Boyut: 13.5 x 21 cm


Garofalo’nun Kriminoloji’si salt kriminolog veya ceza hukukçularının değil, bilim tarihine ilgi duyan herkesi cezbedecek keyfiyette bir eserdir. Ceza hukukunda klasik okul ile pozitivist okul arasındaki gerilim, felsefe ile pozitif bilimler arasındaki gerilime paralel olarak okunabilir. 19. yüzyılın hâkim determinist zihniyetinin ceza hukuku ve kriminoloji sahasına tesiri Kriminolojieseri ile neşvünema bulmuştur. Bu bakımdan elinizdeki eser hem döneminin fikir dünyasını yansıtmakta hem de diğer pozitivist müelliflerle birlikte ceza hukukunun odağını fiilden faile çevirerek bir nevi Kopernik Devrimi’ne teşebbüs etmektedir. 
Lombroso ve Ferri ile birlikte Pozitivist okulun kurucularından sayılan Garofalo, 1885 tarihinde Torino’da yayımlanan Kriminoloji,yani “suç ilmi” adlı eseriyle, daha önce neşrini gerçekleştirdiğimiz Lombroso’nun Suçlu İnsan isimli eserindeki fikirlerini küçük farklılıklarla doğrulamaktadır.   
Garofalo’nun en önemli eseri olarak kabul edilen Kriminoloji, suç, suçlu ve cezalandırma olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır ve eser boyunca yazar, suçu, suçluyu ve cezaları ayrı ayrı tetkik etmektedir. İlk olarak 1957’de dilimize tercüme edilen bu eser, sadeleştirilerek daha fazla okuyucuya ulaşma gayesiyle istifadeye sunulmaktadır.