Albraka Kültür Sanat

Albaraka Kültür Sanat

Kitapları Yakmak


YAZAR: Richard Ovenden

Çevirmen: Füsun Doruker Yayın Tarihi: 31.10.2022 Orijinal Adı: Burning the Books ISBN: 9786054137053 Dil: TÜRKÇE Sayfa Sayısı: 336 Cilt Tipi: Karton Kapak Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı Boyut: 13.5 x 21 cm

 


Kütüphaneler ve arşivler, kitapları muhafaza etmelerinin ötesinde insanlık için birer hazinedir; bu kurumların devamlılığı, tecrübe ve bilginin gelecek kuşaklara aktarılmasında hayati bir önem taşır.  
Savaşlar, istilalar ve yağmalar tarih boyunca kütüphanelerin yakılıp yıkılmasına neden olurken modern dünyada bilgi, çeşitli çıkarlar uğruna tahrip edilmektedir. Bilgiyi muhafaza etmekle görevli kütüphaneler ise maddi, siyasi ve sosyal zorluklar karşısında âdeta bir varlık savaşı vermektedir.  
Kitapları Yakmak, İskenderiye’den Saraybosna’ya; Irak’tan Birleşik Krallık’a kütüphane ve arşivlerde saklanan bilgi hazinesinin kasıtlı bir şekilde yok edilmeye çalışılmasının ardında yatan politik, dinî ve kültürel saikleri gözler önüne sermektedir. Kitap ayrıca, bir kavram olarak “bilginin korunması”nın sosyal ve politik açıdan önemine değinmekte ve toplumun bu konudaki rolünü sorgulamaktadır.