Albraka Kültür Sanat

Albaraka Kültür Sanat

Benlik ve Ötekiler


YAZAR: R.D. Laing

Eser Adı: Benlik ve Ötekiler

Yazar adı: R.D. Laing

Çevirmen Adı: Beyza Konuk

Yayınevi: Albaraka Yayınları

Orijinal Adı: Self and Others: Selected Works of R. D. Laing

Çeviri dili: İngilizce

Dizi Adı: Psikoloji

Katkıda Bulunanlar: Genel Yayın Yönetmeni: Ahmet Faruk Çağlar, Kapak Tasarımı: Emir Tali, Yayın Koordinatörü: Osman Baran Kaplan

Baskı Adedi: 2000

Cilt Bilgisi: Amerikan Cilt

Kâğıt/Hamur Bilgisi: Kitap kâğıdı Holman 60 gr.

Basım Tarihi: Ocak 2022

Basım Bilgisi: (1. Basım)

Sayfa Sayısı: 200

Kitap Boyutları: 13.5*21

ISBN No: 978-625-7312-62-2 

Barkod No: 9786257312622

Çıkış tarihi: 31 Ocak 2022


R.D. Laing, elinizdeki kitapta, her bir kişinin, birinin kendine dair yaşantısını nasıl etkilediğinin yollarını ve [aralarındaki] etkileşimin nasıl meydana geldiğini anlamak için bir sosyal sistem ya da insanlar “grubu” içindeki kişileri resmetmeye çalışmaktadır. Ona göre, herkes bir ötekinin tamamlanmasına ya da yok edilmesine katkı sunar.

Kitap, özellikle evlilik ve aile içlerindeki etkileşim süreçleri üzerine yapılan araştırmaların bir çıktısı niteliğindedir. Bu çerçevede kitap boyunca, Laing’in klinik deneyimleri temelinde çoğunlukla psikoza referans yapılmıştır.

Kitabın bir diğer amacı, yaşantı ve davranışı tutarlı bir teoride birleştirmektir; zira yazara göre yaşantı ve davranış gerçek hayatta iç içedir. Ne var ki bu ikisini ayrıştırmaya çalışan kuramsal görüş bu kitabın yazılmasından bu yana devam etmektedir. Laing bu durumu kişiler arasındaki ilişkiyi kişisel açıdan anlamak için kendi döneminde gösterilen nispeten az sayıdaki çabayla tutarlı olmaya çalışmak olarak değerlendirmektedir.