Albraka Kültür Sanat

Albaraka Kültür Sanat

R.D. Laing ve Anti-Psikiyatrinin Yolları


YAZAR: Zbigniew Kotowicz

Eser Adı: R.D. Laing ve Anti-Psikiyatrinin Yolları

Yazar adı: Zbigniew Kotowicz

Çevirmen Adı: Beyza Konuk

Yayınevi: Albaraka Yayınları

Orijinal Adı: R.D. Laing and the Paths of Anti-Psychiatry

Çeviri dili: İngilizce

Dizi Adı: Psikoloji

Katkıda Bulunanlar: Genel Yayın Yönetmeni: Ahmet Faruk Çağlar, Kapak Tasarımı: Emir Tali, Yayın Koordinatörü: Osman Baran Kaplan

Baskı Adedi: 2000

KDV: 0%      

Cilt Bilgisi: Amerikan Cilt

Kâğıt/Hamur Bilgisi: Kitap kâğıdı Holman 60 gr.

Basım Tarihi: Ocak 2022

Basım Bilgisi: (1. Basım)

Sayfa Sayısı: 172

Kitap Boyutları: 13.5*21

ISBN No: 978-625-7312-60-8 

Barkod No: 9786257312608

Çıkış tarihi: 31 Ocak 2022


1960’lı ve 1970’li yıllarda R. D. Laing’in radikal ve vizyoner fikirleri, tanının bilimsel olarak anlamsız olduğu iddiasıyla psikiyatri kurumuna meydan okudu. Bu görüşler psikiyatri pratiğindeki düşüncelerde ve deliliğin anlamında bir devrim yarattı. Bölünmüş Benlik’ten Düğümler’e, Laing’in çalışmaları kısa süre içinde hemen herkes tarafından tanınmasını sağladı.

R.D. Laing ve Anti-Psikiyatrinin Yolları, çağdaş bir perspektiften Laing’in çalışmalarının kapsamlı bir değerlendirmesini sunmaktadır. En üretken olduğu on yıla odaklanarak yazar, Laing’in teorik yazılarının gerekçelendirilmiş bir eleştirisini yapmaktadır ve ilk eserleri üzerinde etkili olan fenomenoloji ve varoluşçuluk ile kişilerarası iletişim çalışmalarına etki eden Amerikan aile etkileşimi araştırmalarını ve Sartre dâhil Laing’in düşüncesine tesir eden etkenlerin izini sürmektedir.

Kitap aynı zamanda, deneysel bir terapi topluluğu olan Kingsley Hall’ü, Almanya’daki Sosyalist Hastalar Kolektifi ve İtalya’daki tüm psikiyatri sisteminin yeniden şekillendirilmesi gibi diğer anti-psikiyatri denemelerine paralel olarak ele almaktadır.