Albraka Kültür Sanat

Albaraka Kültür Sanat

Antik Çin’de İktisadi Düşünce Tarihi


YAZAR: Wang Fang

Yazar: Cheng Lin, Terry Peach

Genel Yayın Yönetmeni: Ahmet Faruk Çağlar

Çeviri: Ahmet Can Ay

Editör: Gülnihal Kafa

Kapak Tasarımı: Burak Tığlı

Dizgi-Mizanpaj: DBY Ajans

Sayfa: 312 sayfa

Ebat: 16 x 23 cm

Baskı ve Cilt: Amerikan cilt, Holmen 60 gr.

Orijinal Dili: İngilizce

Basım Dili: Türkçe

Fiyat: 60 TL

Barkod No: 9 7862573 12325

Dizi, ISBN: 978-625-7312-32-5


Birçok teorisyenin ekonomik verilere dayanarak gözlemlediği yeni bir yükseliş var dünyada. Bu yeni yükselişin adı Çin. Ekonomik ve politik alanda, 21. yüzyılın en önemli belirleyicisi olması beklenen Çin, yayılmacı politikalarıyla da sık sık gündeme geliyor. Peki Çin’i bilhassa ekonomik alanda adım adım daha güçlü ve söz sahibi kılan temel özellikler nelerdir?

Bu kitap, Çinli uzmanlar tarafından, Çin’in iktisadi düşünce tarihi üzerine kaleme alınmış on iki makaleden oluşmaktadır. Söz konusu makalelerde uzmanlar, Çin’in iktisadi düşünce tarihinin gelişimini akıcı bir üslupla ele almaktadır. Ayrıca okurlara, antik Çin’in ekonomiye bakışını belirleyen başlıca “ekollerin” arkasındaki isimlere dair tarihî bir perspektif sunmaktadır.

Bu çalışmada, söz konusu “ekollerin” ortaya koyduğu metodoloji ve ana metinlere dair ayrıntılı ve bazen tartışmalı yorumları okuyacak; Çin ekonomik düşüncesinin uluslararası alandaki artan etkisinin kökenlerini öğreneceksiniz. Bu çerçevede, antik Çin düşüncesinin çağdaş teorisyenlere en az antik Batı düşüncesi kadar çok şey sunabileceğine şahitlik edecek ve “dünyanın yeni süper gücü”nün dayandığı iktisadi temelleri kavrayacaksınız. Ayrıca eser, Çinli iktisat tarihçilerinin kendi entelektüel miraslarını nasıl anlamaya çalıştıklarına dair bir örnek sunması açısından da eşsiz bir çalışma niteliğinde.

BU KİTAPLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ