Albraka Kültür Sanat

5. ULUSLARARASI HAT YARIŞMASI ‘DUA’ SERGİSİ INSTAGRAM’DA!

Albaraka Sanat, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulamaya konulan tedbirler sonrasında planlı ilk sergisini dijital ortama taşıdı. “5. Uluslararası Albaraka Hat Yarışması Sergisi: Dua” başlıklı sergi, 28 Nisan 2020’de itibaren Albaraka Sanat Instagram hesabında (@albarakasanat) sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

Uluslararası Albaraka Hat Yarışması, 2005 yılından bu yana her üç yılda bir farklı ülkelerden sanatçıların katılımıyla gerçekleştiriliyor. Her seferinde farklı bir konuyu merkeze alan yarışma “Mutlak Güzeli Arayış”, “Yardımlaşma ve Yardımseverlik”, “Adalet ve Kul Hakkı”, “İnfak” konularının ardından son olarak “Dua” temasıyla gerçekleştirildi. Yarışmada dua ayetleri, hadisleri ve şiirleri hüsn-i hat ile yazıldı. Türkiye, Suriye, Irak, İran, Mısır, Filistin, Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden sanatçıların eserleri ödüle layık görüldü. Ödül kazanan eserler tezhip sanatçılarının tezyinatının ardından Albaraka Hat Koleksiyonu’na kazandırıldı. 

Koronavirüs pandemisi öncesinde 28 Nisan-13 Mayıs 2020 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi’ndeki Albaraka Sanat Galerisi’nde yapılması planlanan sergi virüsle mücadelede uygulamaya konulan tedbirler nedeniyle ertelenmişti. Buna karşın Albaraka Kültür Sanat mekânsal engelleri aşarak sergiyi dijital ortama taşıma kararı aldı. Bu kapsamda 5. Uluslararası Albaraka Hat Yarışması’nda dereceye giren eserlerden oluşan seçki 28 Nisan 2020 tarihinden itibaren @albarakasanat Instagram hesabı üzerinden sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Toplamda 70’in üzerinde hareketli hikâyeden oluşan sergi bir hafta boyunca @albarakasanat hesabının “hikâyeler” bölümünde yer aldı. “Öne çıkarılanlar” bölümünde sabitlenen sergi, on binlerce görüntülenme aldı.

Sergiyi linke tıklayarak gezebilirsiniz: https://www.instagram.com/stories/highlights/17870477452722852/?hl=tr