Albraka Kültür Sanat

5. Hat Yarışması Sunuş

Sunuş

İslam dünyasında hat sanatı, vahye görünür bir şekil vermesinden dolayı, sanatların en şereflisi olarak telakki edilir. Hat meşki, kişiyi sabır ve muhabbetle bir estetik medeniyetin ruhuna çağırır. Sanatkârların gayretiyle asırları aşarak günümüze ulaşan hüsn-i
hat sanatı, zamanı ve mekânı, hülasa hayatımızı bereketlendirir. Bu sanatın ruhunun binalara, mezar taşlarına ve çeşmelere sirayet ettiği İstanbul gibi şehirlerde kendinizi bir hat albümünün sayfalarında dolaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Albaraka Türk, Türkiye’nin ilk katılım bankası olarak 35 yılı aşkın süredir iktisadi bir kuruluş olmanın ötesinde, topluma sosyal ve kültürel boyutlarıyla değer katıyor. Bu anlayışla başta hat sanatı olmak üzere Klasik İslam sanatlarının korunması, tanıtılması ve bu sanatlara gösterilen ilginin artırılması amacıyla çalışıyor.  “Dua” teması ile 5'incisi düzenlenen Uluslararası Albaraka Hat Yarışması’na celî sülüs, sülüs, sülüs-nesih, celî talik ve celî divani yazı kategorilerinde dünyanın farklı coğrafyalarından 200’ün üzerinde eser katıldı. Jüri üyelerinin hassas değerlendirmeleri sonucu ödüle layık görülen ve koleksiyonumuza ayrı bir güzellik katacak olan bu eserleri ilginize sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Sanata ömürlerini adamış jüri hocalarımıza ve katılımlarıyla bizleri onurlandıran sanatçılarımıza gönülden teşekkür ediyoruz. 

Melikşah Utku 

Genel Müdür